Fotografie Dzikiej Przyrody 2016

Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, Dyrektor Muzeum w Brodnicy Marian Marciniak oraz Jerzy Zegarliński Agencja Zegart zapraszają do zwiedzania wystawy "FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2016". Wernisaż wystawy odbędzie się 28.07.2017r., o godz. 18.30 w Galerii Brama Muzeum w Brodnicy. (Wystawa dostępna dla zwiedzających od 23 lipca 2017r.)
Już po raz kolejny Muzeum w Brodnicy będzie gościć wystawę prezentującą najlepsze fotografie z całego świata w ramach corocznego konkursu Fotografia Dzikiej Przyrody (Wildlife Photographer of the Year 2016). Tym razem będziemy mogli podziwiać najlepsze zdjęcia, które zyskały uznanie jury w 2016 r.
Wystawa Wildlife Photographer of the Year jest stworzona i rozpowszechniana przez Natural History Museum w Londynie. Organizatorem wystawy w Polsce jest agencja Zegart. Patronat medialny objęło czasopismo „Poznaj Świat”.
Wystawa zorganizowana została w ramach XII Międzynarodowego Jarmarku Ekologicznego "Jarmark z Królewną Anną". Zadanie dofinansowane ze środków Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Wystawę tworzą prace z corocznego konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2016, organizowanego od 1965 r., początkowo przez BBC Worldwide, następnie w latach 1986-2014 także przez Natural History Museum w Londynie, a od 2015 r. już wyłącznie przez Muzeum. Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii Natury, dostępny dla zawodowców i amatorów, także dla młodzieży i dzieci. Do zdobycia nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je, jeśli obraz zawiera w sobie połączenie oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. Na najnowszą, 52-gą edycję, zgłoszono 50 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów, z 95 krajów. Zaproponowano nowe kategorie, jednocześnie zachęcając uczestników do wypróbowania najnowszych technologii fotografowania, dzięki czemu ciekawiej i wszechstronniej mogli zademonstrować różnorodność dzikiej przyrody i sposoby jej obrazowania.

Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach. Jest ich 100, autorstwa 79 fotografów, z 22 krajów. Czy to oglądając bardzo osobiste, pojedyncze kadry, czy zestawy zdjęć, widać że wszystkich autorów łączą frapujące obrazy, znakomita narracja i wspólny cel: własne umiłowanie przyrody i chęć zaszczepienia takiej postawy u odbiorców ich dzieł. Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2016. Osobno oceniane były prace młodych fotografów, do 17 roku życia. Ten z nich który wykonał zdjęcie ocenione jako najbardziej interesujące, otrzymał oficjalny tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2016.
Piętnasty rok z rzędu wystawa wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw, gdzie oglądają ją miliony osób. Po raz kolejny z rzędu najnowsza edycja pokazana zostanie w Muzeum w Brodnicy, a oprócz tego w br. już ją zobaczyli, lub zobaczą, mieszkańcy m.in. Bielska-Białej, Bytomia, Torunia, Sopotu i Sandomierza.